Sponsored By

Sponsored By
Конкурс "Красиво село"- Участвайте тук. Спечелете ваучер на стойност 50 лв от Photo Pavillion!

събота, 3 септември 2011 г.

Следродилна депресия (превантивно)


Следродилна депресия – това е угнетено състояние, в което изпада младата майка. Свързано е с недостък на лично време, умора и прекалено безпокойство за новороденото.
По принцип, това състояние възниква след първото раждане, когато грижата за детето изцяло ляга върху вашите рамене.
Как да разпознаем признаците на следродилна депрессия?
1.     Струва ви  се, че близките не ви разбират и не ви ценят. Сълзите, апатията, умората са ваши постоянни спътници.
2.     Преставате да се грижите за себе си, превръщайки живота си в кръговрат от еднообразни действия. Домът ви е изпълнен с бебешки дрешки и всички те са за пране.
3.     Не искате да общувате с околните. Искате да се отстраните от външния свят.
4.     Вие, потънали в рутината на домашните задачи, съвсем сте престанали да се вслушвате във вашите истински желания. Често си го изкарвате на мъжа и на детето.
5.     Постоянно искате да спите, буквално падате от умора. Разбира се съществен фактор тук са психологичните и физиологични
промени в организма ви, и за това трябва да си даваме сметка. Освен това се променя хормоналният фон. Но да се намирате в потиснато състояние и за в бъдеще - не си струва. Стремете се да си разнообразявате живота!

Какво да правим ако следродилна депресия все пак ви е сполетяла?

  1. Приемайте помощ от роднини. Помнете, че вашата майка или свекърва поне на първо време ще ви помогнат да изкъпете, повиете и приспите бебето. Не възприемайте съветите на нож! Помнете, че многогодишния опит и грамотните наставления от по-възрастните, ще ви помагат и в бъдеще. Никой не казва, че  сте лоша майка, но винаги се опитвайте да се учите.
  2. Обръщайте внимание на мъжа си. На първо място, той сега се чувства самотен, както никога досега – нали отделяте цялото време за бебето. На второ място – той може да ви е отпомощ, ако го помолите за това. Не забравяйте, бебето си има и майка, и татко.
  3. Не си струва да забравяте за себе си! Преди всичко – вие сте красива жена! Следете за състоянието на ноктите, косата и кожата си. Нищо няма да се случи ако вашето бебе прекара 15 минути в креватчето си, а вие през това време се погрижите за външния си вид. Силен грим и дълги нокти, разбира се не ви вършат работа, но почистената кожа и ясен поглед ще ви тонизират.
  4. Не забравяйте за личното време! При първа възможност отидете на фризьор, козметик или на шопинг.
  5. На първо време не се престаравайте и гответе само най- необходимото.
  6. Опитвайте се поне веднъж дневно да си лягате едноверменно с детето. Нощният сън няма да ви е достатъчен за да се възстановите.
  7. Ходете с детето на гости. Запомнете, че детето -  това не са само задължения и грижи, но и радост. Нали това е новият член на щастливото ви семейство!
Накрая искам да отбележа, че състоянието на следродова депрессия е често срещащо се явление. Затова не си струва да се измъчвате от мисълта, че сте лоша майка или домакиня. Просто сега трябва да преразгледате житейските си приоритети и да се научите да живете в хармония със себе си и с детето. И не се огорчавайте ако не ви се получи веднага… не греши само този, който нищо не прави.
Ирина чивилева

Няма коментари:

Публикуване на коментар