Sponsored By

Sponsored By
Конкурс "Красиво село"- Участвайте тук. Спечелете ваучер на стойност 50 лв от Photo Pavillion!

четвъртък, 30 юни 2011 г.

Двама приятели и четири жени (източна мъдрост)



Двама приятели седели в едно кафене и пушели наргиле.
-         Какво щастие е да имаш две жени – замечтано разказвал единия на другия.
С красноречиви думи той описвал своето възхищение, своите необикновени преживявания, без да спира да се възхищава, че тези два великолепни цвята имат толкова различен аромат. Очите на втория ставали все по-големи и по-големи от възхищение. „Като в рая – мислел си той – си живее моят приятел. Но защо на него, а не на мен е отредена тази радост да изпитва такава сладост и да притежава две жени?”
Скоро и той си взел втора жена. Но когато в брачната нощ той поискал да раздели с нея брачното ложе, тя гневно го отхвърлила:
-         Не ми пречи да спя, отивай при първата жена. Не искам да съм пето колело на каруцата. Или аз, или тя.
За да получи утеха, той отишъл при първата жена.
-         Нямаш място тук – разгневила се тя – Щом си взел втора жена, а аз вече не съм ти мила, отивай при нея!
Не му останало нищо друго, освен да отиде в джамията и поне там да намери покой. Когато заел молитвена поза, той чул зад гърба си тихо покашляне. С учудване се обърнал и видял своя добър приятел, който му разказвал наскоро за голямото щастие да имаш две жени.
-         Ти за какво си дошъл тука? – попитал го.
-         Двете ми жени не ме допускат до себе си, не общуват с мене. Това продължава вече много месеци.
-         А защо тогава ми разказваше колко е прекрасно да живееш с две жени?
-         Аз бях толкова самотен и исках да имам приятел наблизо.

вторник, 28 юни 2011 г.

Да си повишим интелекта (лесна работа)


Мозъкът изисква постоянни упражнения, точно както и мускулите. Ако го използвате често и правилно, ще започнете да мислите по-продуктивно и по-лесно ще се концентрирате. Ако пък ли не го използвате – ще учите по-трудно и способността да мислите ще намалява.


1. Телевизорът да се сведе до минимум.
Това е трудно. Хората обичат да прекаврат време пред кутията. И изглежда че нищо не губят. Проблемът е, че докато гледаме не използваме ресурсите на мозъка, но и не му даваме да си почива. Все едно използваме енергията на мускулите, а полза за здравето няма. Чувствате се опустошени след два часа пред телевизора. Очите са уморени от фокусирането върху екрана.

Ако искате да си отпочинете по-добре почетете книга. Ако сте уморени –послушайте музика. Когато прекарвате време с приятелите – изключете ТВ и поговорете. Всички тези неща ще засилят умствената дейност и ще ви позволят да се отпуснете.


2. Правете физически упражнения.
Изглежда, че човек може да научи много повече ако чете книги, а не ако се занимава с физкултура. На практика, след физическо натоварване мозъкът е много по-продуктивен. Главата става ясна, възниква прилив на енергия. Изпитвате въодушевление, по-лесно се концентрирате.


3. четете стимулиращи книги.
Много хора обичат да четат популярни романи, и, за съжаление, такива книги никак не стимулират. Ако искате да подобрите способността си да мислите или да пишете, трябва да избирате книги, които ви позволяват да се съсредоточите. Четенето на класическа литеатура може да промени вашето виждане за света, вие ще се научите да излагате мислите си с красив, литературен език.
Като почетете умни книги, ще забележите, че вече не ви е интересно да
четете популярна литература.

4. Който рано ляга и рано става – ще натрупа и здраве, и богатство, и разум.
Нищо не се отразява толкова зле на мисленето колкото недостатъчният сън. За да не чувствате умора, трябва да си лягате по-рано и да спите не по-малко от 8 часа. Ако станете късно и после останете до късно вечерта, на следващия ден ще сте разсеяни. Повечето хора работят продуктивно в сутрешните часове. Колкото по-рано се събудите, толкова повече продуктивни часове ще имате като резерв.
Ако имате възможност –поспете 10-20 минути когато почувствате умора. Ако спите по-дълго – няма да сте активен след това, а краткият сън ще ви освежи.


5. Изберете време да помислите.
Често нашият живот е дотолкова лудешки, че не ни остава време даже за това, да осъзнаем този факт. Става трудно да се концентрираме върху нещо, защото в главата постоянно прииждат мисли. За да не допуснете такава ситуация, отделете време да поседите насаме със себе си и да помислите, да си организирате мислите и да си определите приоритетите. Така ще можете да разберете кое наистина е важно, а кое не е. Несъществената информация повече няма да ви безпокои.
Не, не е нужно да седите на пода в сложна асана и да пеете свещенния „оммм”. Можете да правите каквото си искате, само да останете насаме известно време. Може просто за кратко да се излезете на разходка.

Нито един от тези методи не е революционен, но както е ясно, простите неща работят най-добре. Най-сложно е да започнеш да ги ползваш. Изпробвайте тези правила и ще почувствате как вашият интелект се повишава.

Изтичащото време (за часовници)



Ако носите скъп часовник

Ако на ръката ви има скъп часовник – значи Вие обичате и умеете да работите, работите там където Ви харесва. Вие сте дисциплиниран и организиран, цените времето си и постигате значителни успехи на избраното поприще.

Ако носите моден часовник

Ако Вашият часовник е направен от моден автор или известна модна фирма с лого или фирмен знак на знаменит дизайнер или моделиер, то Вие сте елегантен, прилежен. Не понасяте когато нещата не са си по местата.

Ако носите странен часовник

Странният часовник – това е часовник с два циферблата, невъзможни приспособления и детайли, например хороскопски указатели на фазите на Луната и т.н. При това положение вие сте игрив, усмихнат, обичате да се посмеете, не бързате да се разделяте с детската си непосредствност.

Ако носите часовник, направен от бижутер.

 Вашият часовник е монтиран в гривна от камъни, висулка, пръстен. Вие сте общителен, обичате да си бъбрите с приятели, стремите се към нови впечатления и срещи.

Ако носите наблъскан с електроника часовник.

Ако Вашият часовник има вграден калкулатор, будилник, електронен бележник, т.е. всичко в един флакон, може да се каже, че имате буден ум, бързо се уморявате от еднообразна работа, предпочитате любопитни задачи, обичате технически нововведения.

Ако носите часовник с римски цифри по циферблата.

Най-вероятно Вие обичате класическа музика, хубави ресторанти. Достатъчно сте консервативен и придирчив в облеклото. Вие се отличавате с пунктуалност и педантизъм.

Ако носите часовник с чертички вместо цифри.

Вие отлично знаете какво искате от живота, имате остър и делови ум. Не е лесно да бъдете преубеден.

Ако носите обикновен часовник с цифри.

Вие сте търсещ и артистичен човек, винаги измисляте някакво ново решение на старите проблеми. Вие вярвате, че от бързите действия има по-голяма полза. В облеклото предпочитате качеството.

Ако не носите часовник.

Вие лесно ставате от мястото си и изобщо не сте лениви. Може да се предположи, че ставате и посред нощите, ако има какво интвресно да се предложи. Вие сте способни да намерите най-доброто решение на проблема, въпреки че едва ли ще е най-бързото.

неделя, 26 юни 2011 г.

10 правила на стила от Нина Гарсия ( от 6 до 10)



Правило 6. Обувките – над всичко останало.

Обувките на висок ток никога не могат да бъдат твърде много на брой. Разбира се всички наоколо ще ви убеждават в обратното. Вежливо се усмихвайте и си вървете по пътя. Високите токчета са нещо всесилно. Те могат да ви повишат настроението, да изправят осанката ви, да превърнат скучната дреха в нещо невиждано. А и краката ви ще изглеждат по-добре. Какво друго  на този свят притежава такава сила? Ето защо се отнасям с огромно уважение именно към обувките и именно от тях започвам да планирам тоалета си. Когато си купувате отворени обувки, внимавайте да се виждат само две фаланги на пръстите. Повярвайте ми, това има значение – две фаланги – не повече. Правете си педикюр. Излющен лак на ноктите, напукани пети и т.н.–това е недопустимо. Не купувайте прекалено високи обувки. Колкото и да обичам понятието високи токове, все пак съществува понятието – „прекалено високо” и това е повече от 10 см. Няма да можете да ходите спокойно, осанката ви ще се измени – ще изглеждате нелепо. Обръщайте внимание на пропорциите. На света има малко жени, които могат да облекат къса пола с много високи обувки, без при това да приличат на представителки на най-древната професия.

Правило 7. Не бъдете жертви на модата.

Аз никога не изпитвам завист, когато видя поредната жена с „чантата на сезона”. Напротив, мъчно ми е за нея. Тя е платила огромна сума пари, само и само  „да не изостава”. Аз въобще не разбирам много понятието „чантa на сезона”: та нали тя няма да подчертае дрехите ви и няма да ви направи особена. Още един начин да определите жертвата на модата – пребройте дизайнерските неща, които са облечени върху нея. Най-често това не е трудно, тъй като всичките им етикети са извадени на показ.

Правило 8. Работата не е в парите.

Модата е скъпо удоволствие, а стилът – не. Много от най-стилните момичета, които познавам, изобщо не са най-богатите. Нещо повече, често момичетата, които имат по-малко пари, по-добре разбират какво е стил. Вероятно им се налага да бъдат по-придирчиви, тъй като не могат сляпо да следват своите трендове. Може би по внимателно обмислят всяка своя покупка, съвършенствайки изкуството да съчетават скъпи дизайнерски неща с по- евтини. Или те знаят, за какво си струва да се харчат пари, а къде си струва да се пести.

Правило 9. Купувайте с размах.

Винаги купувайте това, което изглежда потресаващо, ефектно и незабравимо: леопардово палто, разкошно украшение или нещо от този род.Вие сами ще разпознаете тази вещ, щом само я видите и веднага ще се влюбите. Възможно е тя да струва цяло състояние, но играта си струва. Първо – със сигурност ще знаете, че изглеждате прекрасно с нея. Второ – това ще забелязва всеки, който ви види с нея. Освен това тя ще ви служи не една година.

Правило 10. Несъсвършенството е идеално.

Аз наричам това „факторът Кейт Мос”. Като я гледаш никога няма да предположиш, че полага някакви усилия. Винаги има нещо което не е както трябва: или разбъркана коса, или аксесоарите не се съчетават помежду си, или полата е измачкана. И въпреки това изглежда потресаващо. Винаги съм много учудена като виждам момичета в „пълна бойна готовност”, все едно се готвят за фото сесия. Много по-симпатични са ми тези, чиито дрехи не са съвсем идеално подбрани и видът на които някак нарушава общоприетия ход на нещата.

събота, 25 юни 2011 г.

10 правила на стила от Нина Гарсия ( от 1 до 5)


10 години в списание "ELLE", седем от които фешън-директор – Нина Гарсия е видяла с очите си огромно количество модни дефилета, видяла е как изгряват и изчезват трендове, как преживяват полети и падения дизайнери от всякаква величина. „аз бях обкръжена от невероятно модни и интересни хора – казва Нина, - и разбрах, че всички те се водят от 10 основни правила. За всичко, което касае стила, няма закони, принципи или директиви, но има някои основни неща, които на никого няма да попречат. Истинската икона на стила чупи стереотипите, игнорира марките, но винаги има предвид тези десет правила.”

Правило 1. Научете се да”филтрирате”

Аз постоянно се намирам в търсене на единствено правилните вещи, за да мога да ги сложа в списанието. За целта пътувам по време на дефилетата в Ню-Йорк, Париж, Милано и Лондон и гледам десетки колекции, опитвайки се да намеря нещо, което действително си заслужава вниманието – моето и на читателите. Опитайте и вие да направите същото със своя гардероб – станете редактор. Много по-лесно е да се вдъхновите от пет забележителни неща отколкото от двайсет и пет, двайсет от които за нищо не стават. Отделете ключовите неща и се избавете от всичко останало. Ако нещо не изглежда добре, това нещо не ви трябва! Възможно е вашият гардероб да се пука по шевовете, но какво от тези дрехи вие действително носите? Колко дрехи ви трябват за да се чувствате уверено? Колко често си казвате: „Нямам какво да облека”? Съветвам ви за начало да филтрирате нещата си, а след това да преразгледате принципите по които си купувате дрехи. И тогава ви обещавам, че да станете стилна ще е доста по-лесно.

петък, 24 юни 2011 г.

Конкурс "Красиво село" (старт)




На Еньовден обявяваме конкурса на Moetoselo.com посветен на «Красиво село». Два анонса имаше, а сега условието: много просто – отиваш на село (освен ако не живееш там);
излизаш на разходка с фотоапарат в ръка; издирваш къща, която си личи, че е за реставрация ( може това да е къщата на баба ти и да не трябва дълго да я търсиш). В спокойна обстановка ( вкъщи), докато си обработваш спомените (снимките) и се предаваш на носталгията по приказните долчинки, горички и ягодови поляни, решаваш да свършиш малко полезна работа – примерно да разкрасиш една къща. Изпрати на адрес: feialexa@abv.bg - преди и след твоята намеса. След това всички предложения ще бъдат изложени на ФБ страницата на сайта, където мало и голямо ще може да харесва тази красота. След два месеца, считано от днес, онзи, който е събрал най-много одобрения, ще може да получи голямата награда – ваучер на стойност 50 лв. от магазин за фотоматериали ФотоПавилион   – наш основен спонсор. Автор на идеята -Александър Хаджигеоргиев
Очакваме с нетърпение!!!

четвъртък, 23 юни 2011 г.

Сиртаки (любопитно)


Всички знаем танца сиртаки, известен в целия свят като национален гръцки танц. Той така весело се връзва с летните купони край морето и да му се устои е невъзможно. Всъщност този символ на Гърция е доста млад за ролята на символ - без малко 50 години.


Прародител на този танц са били критските танци „Сирос” и „Пидихтос”, а той като такъв се е появил доста спонтанно през 1964 на снимачната площадка на филма «Зорба Гръкът» (Zorba The Greek), заснет по едноименното произведение на известния критски писател Никос Казандзакис. По сценарий главният герой Зорбас, когото играел Антъни Куин, е трябвало да покаже на плажа националния гръцки танц Безела на скромен английски писател. Но за тази сцена били отредени само две минути и пред композитора стояла задачата да предаде за това кратко време енергетиката на гръцкия танц. Впрочем композиторът Теодоракис се справил с това така блестящо, че и музиката и танцът наистина са признати за народни. Тъй като филмът се е снимал на остров Крит, то в основата на танца са заложени най-популярните критски танци: в началото по-спокойният Ситрос, преминаващ в Пидихтос (бърз и с подскоци) във втората част. Но както често става, се е намесило провидението. Сцената е трябало да се заснеме в най-последния ден. Обаче ден преди това, Куин си счупил крак. Когато след няколко дни снимките били възобновени, Антъни Куин можел да мине без гипс, но не бил в състояние да подскача в танца, както било предписано от сценария. Режисьорът на филма Михаел Какоянис, естествено се разстроил, но актъорът го обнадеждил. «И аз танцувах. Аз не можех да си вдигам крака и да го пускам – болката беше нетърпима, но разбрах, че мога да го влача без особен дисконфорт. По този начин аз измислих танц с особена плъзгаща стъпка. Аз вдигах ръцете, както в традиционните гръцки танци и провлачвах краката по пясъка». Впоследствие Какоянис го попитал как се нарича този танц. Киун отговорил: «Това е сиртаки. Народен танц. Научи ме един от местните жители».
След Като излязъл на екран «Зорба Гръкът», танцът много бързо станал популярен. Признали го в Гърция, а Антъни Куин получил званието «Почетен гражданин на Гърция». А понякога му казват и «танцът на Зорба» - като спомен за произхода му.